آیا می دانستید بازی های کامپیوتری هم تیم داوری دارد؟

آیا می دانستید بازی های کامپیوتری هم تیم داوری دارد؟

 

در نگاه اول این سوال به ذهن میرسد که مگر بازی های کامپیوتری هم احتیاج به داور دارد؟

بله!  این بازی ها تیم داوری بسیار قوی و فنی نیاز دارد و ایران نیز در رده جهانی چندین داور بین المللی دارد. در ادامه توضیحاتی در این مورد از زبان دو تن از داوران تراز اول تورنمنت های رایانه ای خواهیم شنید.

 

  • بهنود اناری سرداور لیگ بازی های رایانه ای، در این زمینه میگوید:


این هفدهمین گرند تورنمنتی است که من به عنوان سرداور درآن فعالیت میکنم .
تیم برگزار کننده شامل 4 بخش برنامه ریزی، فنی، اجرایی و داوران است که هر کدام مسئولیت خود را دارا هستند .


بخش اول: وظیفه داوران در تونمنت نظارت دقیق بر برنامه ریزی تورنمنت با قوانین خاص و پیچیده خود است و این قوانین جدا از قوانین داور درون مسابقات است. بالغ بر 40 یا 50 مورد برای ادمین های داوری مشخص شده که بایستی با تسلط بر آنها بازی ها را نظارت کنند.


بخش دوم: نظارت داوری بر سیستم ها و نرم افزار ها و سخت افزار هاست .


بخش سوم: بخش دیگری که داوران مستقیما ورود می کنند بحث توان فنی سیستم ها و کانفیگ مناسب آنها برای بازی است که این توان فنی داوران بازی های رایانه ای را از سایرین متمایز میکند و تسلط کافی آنان بر بحث سخت افزار و نرم افزار رایانه و کنسول های بازی را میطلبد و هر کدام از داوران بیشتر با یک بخش از تیم برگزار کننده در تماس هستند.

 

  • او در پاسخ به این سوال که سطح داوری ایران در مقایسه با داوران بین المللی چگونه است، می گوید:


سطح داوران ایرانی از اکثر داروان تورنمنت های بین المللی بالاتر است و تجربه گیمرهای ایرانی که در سطح جهانی حضور داشتند. نشان دهنده این است که چه از لحاظ فنی و چه از لحاظ تسلط بر تورنمنت سطح داوران بسیار پایین تر از داوران تورنمنت های ایرانی است.
شرایط پر هیجان گیم ایران و همچنین  جدی بودن تلاش گیمرها برای بازیهای رایانه ای شرایط خاصی را برای قضاوت در ایران فراهم کرده است که موجب رشد و توانایی داوران ایرانی شده است.

جناب آقای رضا بابایی نیز از ایران به عنوان سر داور جهانی در تورنومنت های بین المللی داوری می کردند.

 

  • سعید زارعی از اولین گیمر های حرفه ای ایران و از داوران قدیمی بازی های رایانه ای توضیح میدهد:


آشنایی تیم داوران بیشتر از زمان گیمری آنان آغاز شده است و اکثر داوران در زمان های دور پلیر بازی های رایانه ای بودند او نیز معتقد است ،حیطه کار داوری در بازی های رایانه ای بسیار گسترده است و من بیشتر در حیطه فنی و کانفیگ وارد عمل میشوم.
او نیز معتقد است که سطح داوری ایران بسیار فراتر است و مثالی از سال 2006 مطرح میکند که در اجرای بازی فیفا داوران ایرانی موفق به اجرای سیستمی شدند که در سطح جهانی داوران اذعان داشتند این اقدام تنها از عهده یک تیم بسیار خبره بر می آید که خوشبختانه در ایران وجود داشت.

 

  • زارعی در مورد سطح بازی های IGL میگوید:


اولین و اصلی ترین فاکتور اعتبار یک تورنومنت تعداد شرکت کنندگان آن است و مسابقات IGL  علاوه بر شرکت کننده گان بالای 2000 نفر بر روی کنسول های مختلفی نیز برگزار میشود.


او اضافه می کند اگرچه این تورنومنت سطح بسیار بالایی دارد ولی با توجه به پتانسیل جوانان ایرانی هنوز جای پیشرفت در این زمینه وجود دارد.
با توجه به حضور موفق ایرانیان در مسابقات جهانی، جا دارد سرمایه گذاری بیشتری در این زمینه انجام پذیرد با بررسی رسانه های غربی حساسیت گیمر های جهان به حضور ایرانیان و موفقیت های آنان کاملا مشهود است.

یکی از پلیر های مطرح جهان در سال 2015 مینویسد " مقام های برتر در 2013 و 2014 برای ایرانیان شد، اروپاییان کجا هستید؟" و این نشان دهنده پتانسیل جوانان ایرانی است.
سرمایه گذاری روی گیم علاوه بر هزینه کم، بازدهی بالایی نیز خواهد داشت. او معتقد است که نسل قدیمی گیمرها کم کم در کسوت مربی وارد عمل میشوند و با بضاعت اندک خصوصی سعی در سازماندهی و پرورش استعداد های این حوزه دارند  و گیمرهای جوان کم کم  وارد صحنه شده اند.
او در پایان اضافه می کند بازی های رایانه ای تشنه دیده شدن هستند، اگرچه قبل از دیده شدن خودشان را در عرصه های بین المللی ثابت کرده اند و رسانه ها می توانند کمک شایانی در معرفی این رشته به عموم مردم و علاقه مندان به گیم انجام دهند.

دیدگاه جدیدی بگذارید

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
کپچا
این امتحان ، برای تشخیص انسان از ماشین می باشد