گزارشی از بازیکنان حاضر در سومین لیگ بازی‌های رایانه‌ای در رشته فیفا

طرفدارانی جدی و متعصبی دارد، باعث فخر ایران در بازی‌های رایانه‌ای در سطح جهان است و به اعتقاد برخی از گیمرها از رقیب خود یعنی بازی PES، پیشرفته‌تر، تکنیکی‌تر و به فوتبال واقعی شبیه‌تر است.
به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، اگرچه بازی فیفا 2017 دومین رشته پرطرفدار در سومین دوره مسابقات لیگ بازی‌های رایانه‌ای بود و ۲۰۹۸ نفر در دو کنسول اکس‌باکس و پلی استیشن ۴ برای رقابت در آن ثبت نام کردند ولی قطعا پرهیجان‌ترین رشته این دوره از مسابقات بوده است.
در ساعت‌های برگزاری مسابقات فیفا، شنیدن مکرر صدا‌های بلند گیمرها و طرفدارانشان در هنگام بازی، موضوعی طبیعی است و گاهی این هیجان و شور آن قدر زیاد است که ناخودگاه شرکت کنندگان در دیگر مسابقات را ترغیب می‌کند که به محل برگزاری مسابقه فیفا بروند تا از نزدیک هیجان و شور ایجاد شده را لمس کنند به خصوص وقتی این مسابقات در استیج برگزار می‌شود.

گیم یکی از بزرگ‌ترین لذت‌ها در زندگی است
کیوان جوادی قهرمان 2013 رشته فیفا در مسابقات جهانی WCG یکی ازگیمرهای حاضر در این دوره از مسابقات فیفا است.
او می‌گوید: سطح بازیکنان ایران در رشته فیفا در حد بسیار مطلوبی قرار دارد و هر کدام از قهرمانان ایرانی که برای مسابقات جهانی سهمیه گرفته‌اند، در این مسابقات به نتایج خوبی دست پیدا کرده اند و حداقل جزء 8 نفر پایانی بوده‌اند.
این گیمر 21 ساله اصفهانی با اشاره به علاقه اش به بازی فیفا، درباره تفاوت بازی FIFA و PES توضیح می‌دهد: فیفا نسبت به PES واقعی‌تر به نظر می‌رسد و از قابلیت‌های بیشتری برای انجام یک بازی هیجان انگیز برخوردار است.
وی همچنین سطح سومین دور لیگ مسابقات را بالا و رقابتی عنوان کرد و گفت: یکی از مزیت‌های لیگ سوم این است که خانواده‌ها نیز می‌توانند از نزدیک رقابت فرزندانشان را ببینند و این خود قطعا تاثیر مثبتی در نوع نگرش آنها نسبت به گیم دارد و باعث می‌شود که آنها حس بهتری نسبت به گیم پیدا کنند.
جوادی با بیان اینکه شانس خود را برای قهرمانی در این دور مسابقات خیلی زیاد نمی‌بیند چون نتوانسته تمرین زیادی انجام دهد به لزوم حمایت از گیمرها توسط اسپانسرها اشاره می‌کند و و می‌گوید: متاسفانه حمایت‌ها از گیم چندان نیست و این خود باعث سرخوردگی گیمرها می‌شود در حالی که باید تیم‌های بزرگ فوتبال در کشور در این زمینه فعال شوند.
این فیفا باز، با بیان اینکه گیم یکی از بزرگترین لذت‌ها در زندگی است و امیدوارم خانواده‌ها ذهنیتشان را نسبت به گیم تغییر دهند، گفت: اگر حمایت‌های لازم صورت بگیرد امکان پیشرفت در این زمینه وجود دارد، چراکه می‌ بینیم که این بازی‌ها در سطح جهانی به سمت قهرمانی سوق داده شده‌اند.
جوادی در پایان این گفت وگو با تشکر از دو دوست و همراهش اقایان مرتضی منتظرالظهور و عرفان عباس نوری به خاطر کمک‌هایی که تاکنون به او در مسیر پیشرفت در گیم داشته‌اند، تصریح می کند: با توجه به وضعیت موجود گیم در کشور من تصور می‌کنم که گیم باعث می‌شود افراد تا حدودی از زندگی عادی خود عقب بیفتند و به نظرم وقتی افراد به سن 18 سالگی می‌رسند باید بازی حرفه‌ای گیم را کنار بگذارند.

ایده ایجاد یک شبکه اجتماعی گسترده در محیط وب برای گیمرهای ایرانی
هیجان گیم به خصوص رشته فیفا به حدی است که در سالن مسابقات با شرکت کنندگانی مواجهه می‌شوید که با وجود برخی از محدودیت های جسمی و حرکتی، با جدیت به انجام بازی حرفه‌ای در این رشته مشغول هستند و حتی ادعای قهرمانی در این مسابقات را دارند.
عارف جعفری یکی از این گیمرها است او که تا چندسال پیش PES بازی می‌کرده است، اکنون خود را یکی از مدعیان فیفا می‌داند و تلاش دارد که در این رشته به جایگاه مناسبی در سطح کشور دست پیدا کند.
وی با ابراز رضایت از سطح برگزاری مسابقات فیفا در لیگ سوم معتقد است، می‌گوید: به نظرم باید تعداد مسابقات در این سطح در کشور افزایش پیدا کند چرا که برگزاری یک لیگ در سال پاسخگوی علاقه گیمرهای ایرانی نیست.
این دانشجوی رشته کامپیوتر، که با تلاش فروان توانسته در سال تحصیلی گذشته در دانشگاه محل تحصیلش یک دوره از مسابقات در رشته فیفا و PES را بین دانشجویان هم دانشگاهی خود برگزار کند، می‌گوید: متاسفانه گیمرها در گیم نت‌ها بدون هیچ هدف خاصی بازی می‌کنند در حالی اگر این بازی‌ها هدفمند و حرفه‌ای شوند، تاثیر زیادی در پیشرفت گیمرهای ایرانی و موفقیت آنها در مسابقات جهانی خواهد داشت.
جعفری با بیان این که با همراهی تعدادی از دوستانش در تلاش است که یک شبکه اجتماعی گسترده در محیط وب برای گیمرهای ایرانی در چهار پلت فرم رایج، ایجاد کند، افزود: هدف‌مان این است که با این اقدام صنعت گیم را در ایران گسترش دهیم و نگاه خانواده ها را به بازی تغییر دهیم.
این گیمر با بیان این که خوشبختانه در این دوره از مسابقات لیگ، این امکان فراهم شده که خانواده‌ها نیز درسالن مسابقات حضور پیدا کنند، و این موضوع قطعا در تغییر نگرش آنها نسبت به گیم موثرخواهد بود گفت: برخلاف تصور رایج در ایران، گیم یک بازی بچه گانه نیست، بلکه یک تفریح سالم است که خیلی از کشورهای اروپایی با استفاده آن درآمدهای کلان کسب می کنند و ما نیز می‌توانیم با استفاده از پتانسیل‌های موجود در کشور از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم.

با خواهرم فیفا بازی می‌کنیم
سیاوش یکی ازدیگر شرکت کنندگانی است که در این دوره از مسابقات فیفا به همراه خواهرش مهسا در سالن مسابقات در برج میلا حضور پیدا کرده است.
سیاوش 22 ساله می‌گوید: برخلاف برخی از تصورات رایج که بازی فوتبال مجازی را بازی پسرانه‌ای می‌دانند در خانواده ما خواهرم در کنار من و پدرم به صورت جدی این بازی را انجام می‌دهد و او در این بازی چند پله از من و پدرم بالاتر است.
وی با بیان این که شانسی برای قهرمانی در این مسابقات برای خود متصور نیست و بیشتر برای آشنا شدن با فضا در این مسابقات و با تشویق خواهرش در این مسابقات ثبت نام کرده است، افزود: برای اولین بار است که در این لیگ شرکت می‌کنم و فکر نمی‌کردم سطح بازیکنان فیفا در ایران به این میزان بالا باشد و این موضوع واقعا جای خوشحالی دارد.

دیدگاه جدیدی بگذارید

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
کپچا
این امتحان ، برای تشخیص انسان از ماشین می باشد